6 tipů jak ušetřit na svatbě

Svatba je jedním z nejdůležitějších a nejvýznamnějších okamžiků v životě mnoha lidí. Nicméně, plánování a organizace svatby může být finančně velmi náročné. Naštěstí existuje mnoho způsobů, jak ušetřit peníze při organizaci svatby bez toho, aniž byste se ochudili o něco opravdu důležitého. V tomto článku se společně podíváme na několik tipů a triků, jak při plánování nějakou tu korunku ušetřit. Ale pozor, rozhodně vám neporadím šetření na profesionálním fotografovi nebo kameramanovi. (haha) A když už jsme u toho fotografa, hlásím se jako dobrovolník!

Plánujte svatbu s rozumným časovým předstihem a v rozumné době

Neplánujte na poslední chvíli. To je takový bod číslo jedna, který mě hned napadl. Čím více času na plánování máte, tím více svatebních dodavatelů stihnete oslovit a projít jejich cenové nabídky. Je také větší šance, že právě ti s lepší nabídkou budou stále dostupní ve vašem termínu.

Stejně tak doporučuji svatbu mimo hlavní svatební sezónu - ta začíná u většiny dodavatelů na začátku květná a končí začátkem října. Během těchto měsíců je většina dodavatelů a svatebních míst časově vytížená a nabízí tak své služby za standardní, mnohdy i zvýšené ceny kvůli kapacitě a poptávce. Většina fotografů (platí to tak i u mě) nabízí levnější služby právě mimo tyto měsíce. Většina dodavatelů bude ochotnější nabídnout na své služby i nějakou tu slevu, pokud je se svatbou oslovíte například v zimních měsících, než když plánujete svatbu třeba na srpen.

Pořádně zvažte počet pozvaných hostů

Snížení počtu hostů je jedním z nejlepších způsobů, jak ušetřit peníze na svatbě. Méně hostů znamená méně jídla, nápojů, dekorací a míst k sezení. Rozhodnutí o počtu hostů by mělo být založeno na vašem rozpočtu a na tom, kdo je pro vás nejdůležitější. Klárka z Prostestastna sepsala v nedávném příspěvku pár dost důležitých otázek, které byste si měli nad seznamem hostů s partnerem položit.

“Kdy jsme viděli potenciálního hosta naposledy?”

“Známe oba dva dotyčného hosta?”

“Zveme na svatbu tohoto člověka, protože se cítíme vůči němu/ní provinile?”

“Zveme tyto osoby, protože nás oni pozvali na svoji vlastní svatbu?”

“Chceme na vlastní svatbě děti?”

“Pokud se jedná o kolegy z práce - bavíme se společně i mimo práci?”

Online nákupy a nehledání striktně “svatebních” položek

Nakupování online může být skvělým způsobem, jak ušetřit peníze na svatebním oblečení, dekoracích a dalších položkách. Víte o tom, že skvělé šaty seženete třeba z druhé ruky na Vinted nebo Facebook marketu? Na Facebooku najdete také plno svatebních bazárků a skupin, kde nevěsty inzerují oblečení a dekorace, které po svatbě již nepotřebují.

Krásné šaty můžete za pár korun najít třeba taky na About you nebo Zalandu. Důležité je přestat hledat věci v kategorii “svatební”, svatební kytice, líčení, dorty i oblečení jsou zpravidla o něco dražší, jen proto, že jde o věci určené pro svatbu.

Zvládnete to udělat sami?

Zkuste si svatební dekorace zařídit po vlastní ose. Využít můžete například online editor Canva, kde si sami dokážete pomocí šablon navrhnout svatební oznámení a jiné tiskoviny.

Nebo si můžete zkusit na stoly nasbírat luční kvítí, případně sbírat květiny po dobu celého roku a postupně je sušit na svatbu. Kreativitě se meze nekladou a právě na dekoracích se dá ušetřit asi nejlépe.

Koupit nebo půjčit?

Nejen svatební šaty nebo oblek se v této době dají na svatbu vypůjčit. Různé svatební agentury poskytují k zapůjčení svatební dekorace (jako třeba světýlka), slavobrány, ale také i nábytek a nádobí pro Vaše hosty.

Zamyslete se nad tím, jestli se Vám opravdu nákup vyplatí, jestli tyto položky potřebujete vlastnit, nebo není výhodnější podívat se po nějaké té půjčovně.

Hudba na svatbě

Hudba na svatbě může být jedním z největších výdajů, ale existuje několik způsobů, jak ušetřit peníze a stále mít skvělou muziku. Zvažte, jestli na své svatbě potřebujete živou kapelu. Ta je asi nejdražší variantou. Místo toho zkuste v průběhu dne využít playlisty na streamovacích službách jako je Youtube, Spotify a Applemusic. Buď si zkuste najít již vytvořený playlist, který vám padne do noty, nebo si se sovu polovičkou poskládejte playlist na míru. Může to být celkem příjemná předsvatební aktivita. Pokud ale přeci jen chcete, aby se večerní párty opravdu rozjela, vyplatí se alespoň na pár hodin najmout DJe. Ten dokáže lidi nejlíp rozhýbat a lépe svolávat skupinky k večernímu programu. Zároveň je většinou DJ na pár hodin výhodnější položkou, než taková celá kapela.

Previous
Previous

Svatební pověry a tradice

Next
Next

Kolik může stát svatba? Například o 100 lidech?