Jak vybrat nejlepšího svatebního fotografa: Průvodce pro budoucí nevěsty
Vaše svatba je jedním z nejdůležitějších dní v životě. Každý chce svatební fotografie, které zachycují jedinečné okamžiky a perfektně odráží atmosféru, která na svatbě byla. Volba správného svatebního fotografa je klíčovým krokem. V tomto článku vám poskytnu užitečné rady, jak vybrat toho nejlepšího fotografa, který splní vaše očekávání. Sama jsem svatební fotografkou již pátým rokem, poznala jsem svatebčany z různých koutů světa a snažím se zlepšovat nejen mou práci, ale také přístup ke klientům a celkový zážitek.
Jak vybrat toho správného svatebního fotografa?
Při rozhodování o svatebním fotografovi můžete zvážit hned několik klíčových faktorů.
a. Styl fotografií a přístup k fotce: Prvním krokem je rozhodnout se, jaký styl fotografií vám nejvíce vyhovuje. Líbí se vám spíše strojené snímky a důmyslně promyšlené pózy? Fotografie, které vypadají jako z módního magazínu? Nebo jsou pro vás důležitější nestrojené momentky plné autentických úsměvů a situací - tedy spíše dokumentární styl fotografie? Tomu se například věnuji právě já.
b. Cena: Stanovení rozpočtu je nezbytné. Jaká částka je pro vás akceptovatelná a jaký servis očekáváte za tuto částku? Je jasné, že ne každý si může dovolit fotografa za 20 000 a výš. Je ale potřeba myslet na to, že cena je mnohdy úzce spojená s kvalitou a zkušenostmi fotografa. A je rozhodně lepší se na fotografie dívat jako na investici, než na náklad, protože právě fotografie jsou to, co vám ze svatebního dne zůstane nejdéle.
c. Zkušenosti: Zajímejte se o předchozí zkušenosti fotografa se svatebními fotografiemi. Zkušený fotograf bude lépe připraven na různé situace, než fotograf, který se zaměřuje na úplně jiné odvětví. Prohlédněte si pečlivě fotografovo portfolio, ujistěte se, že má veřejné fotografie z celého dne a ne pouze svatební portréty, které mohl získat na nějakém workshopu či organizovaném svatebním editoriálu. Se zkušenostmi se pojí i kvalitní a odzkoušené vybavení, na které se může fotograf spolehnout. Vy se tak nemusíte bát, že o fotografie přijdete kvůli nefunkčnímu foťáku nebo špatnému zálohování.
Určitě je super projít i reference předchozích klientů, podívat se, zda má nějaká hodnocení na facebooku, na googlu nebo reference na webových stránkách.
d. Přístup ke klientům: Důvěra a pohodlí při práci s fotografem jsou klíčové. Fotograf je člověk, který s vámi na svatbě stráví nejvíce času ze všech hostů a dodavatelů. Vyberte si někoho, kdo je vám sympatický, s kým se vám dobře komunikuje a jehož online prezentace k vám promlouvá sama o sobě. Na svém instagramu @mayvesela se snažím zveřejňovat nejen ukázky mé práce, ale také střípky svého života. Chci, aby měl klient možnost mě poznat už před svatbou. Často díky sociálním sítím narážíme na to, že máme podobné koníčky, rovnou máme témata, která můžeme probírat a boříme tím pomyslné hranice mezi námi.
Klíčové otázky, které vám mohou ujasnit rozhodování.
Pokud si stále nejste jistí a rozhodujete se například mezi více svatebními fotografy, tyhle otázky vás mohou lépe nasměrovat, obzvlášť, pokud fotografa již nějakou dobu nesledujete na sítích a rozhodujete se např. na základě doporučení.
a. Zkušenosti: Jak dlouho se zabývá fotografováním svateb a kolik svateb již zdokumentoval?
b. Zkušenosti s místem: Má zkušenosti s místem vaší svatby?
c. Portfolio: Zhlédněte si jeho portfolio, abyste získali představu o jeho práci jako takové a stylu, ve kterém fotografie upravuje
d. Časový rámec: Jak dlouho potrvá, než budete mít hotové fotografie po svatbě? A na jakou dobu budete mít galerii u fotografa k dispozici? Mí klienti dostávají přístup k vlastní profesionální online galerii, kterou mají k dispozici minimálně po dobu jednoho roku od svatby.
e. Cena: Důležité je jasné stanovení ceny a zahrnutých služeb. Jaké balíčky fotograf nabízí a co vše obsahují. Má dopravu na vaše svatební místo v ceně? Můžete si balíček rozšířit, nebo je nabídka fixní?
f. Vaše ochrana: Máte možnost s fotografem uzavřít smlouvu o dílo? Vystaví vám zálohovou fakturu?
Jak se vyhnout potenciálním podvodům a zklamání?
Běžně se na facebooku ve svatebních skupinách setkávám se zklamanými nevěstami, které natrefily na nezkušené fotografy, na neprofesionální chování, některé dokonce fotografie nikdy nedostaly.
Správným výběrem fotografa se můžete této noční můře jednoduše vyhnout. Dávejte si pozor na:
a. Podezřele nízké ceny: Vyvarujte se fotografům, kteří nabízejí práci za příliš nízké ceny. Ve většině případů to znamená, že se fotograf neživí pouze focením, nebo s focením teprve začíná a nemá dostatek zkušenosti. Profesionální svatební fotograf zná hodnotu své práce a náklady s prací spojené a určitě vám celodenní focení na svatbě nenabídne za 8 tisíc.
b. Recenze: Přečtěte si recenze a hodnocení od předchozích klientů, abyste mohli zhodnotit spokojenost s jejich službami. Jak jsem zmínila výše, můžete se podívat po facebookové stránce fotografa, na google a na jeho webové stránky.
c. Smlouva: Pokud si nejste fotografem jistí, nebo jen máte rádi pořádek se všemi dodavateli, vyžádejte si uzavření smlouvy, která stanoví všechny podmínky spolupráce, včetně ceny, časového rámce a závazků z obou stran. Pokud se fotograf bude smlouvě bránit, je to jasný červený vykřičník. Osobně smlouvy neuzavírám se všemi klienty, tuto možnost ale mají všichni, kteří o ni požádají. Smlouvu mám ověřenou právníky a je napsaná tak, aby chránila obě strany i v případě, že dojde na mimořádné situace.
d. Komunikace a vystupování: Už z prvního e-mailu můžete ledacos vyčíst. Vykřičníkem můžou být neustálé pozdní odpovědi, nezájem o svatbu jako takovou, neslušné jednání a další.
Doufám, že vám tento článek usnadní výběr toho pravého svatebního fotografa pro Vaši svatbz. Pokud máte po přečtení pocit, že tím fotografem můžu být právě já, a že si budeme rozumět, využijte kontaktního formuláře a pošlete mi nezávaznou poptávku. Budu se těšit!