Nákup první foto techniky
Často dostávám dotazy na doporučení foťáku. Někdo fotí na telefon, začíná ho to bavit a chtěl by zkusit něco lepšího, přejít nejčastěji na „zrcadlovku“. Tak co koupit, do čeho zainvestovat?
Než začneme jmenovat konkrétní modely, musíme si položit pár otázek, to nám s výběrem pomůže.
První otázka je – kolik do toho focení chci zainvestovat? Cena pořádné techniky se může vyšplhat až nad sto tisíc, ale zároveň se dá sehnat kvalitní mašinka už od 13 000 korun. Teď tedy záleží na tom, kolik peněz do toho chcete zainvestovat. Tato otázka jde také ruku v ruce s otázkou – co chcete fotit nejvíce? Chcete jen fotit, nebo zkusit přechod do videa? Když člověk začíná s focením, většinou chce fotit všechno možné, chce zachytit rodinné oslavy, dovolenou, květiny na zahradě, občas nějaké kamarádky a kamarády. K tomu všemu stačí koupit fotoaparát s klasickým základním objektivem, který je většinou už v balení. S tímhle objektivem člověk perfektní portréty a makro záběry sice nepořídí, dostane však alespoň nějakou představu a naučí se nejdříve pracovat se svým foťákem. Právě ty další objektivy vás posouvají, určují směr, kterým se chcete vydat, co chcete fotit - no a taky vám slušně provětrají peněženku.
K prvnímu objektivu: Pro začátek bych určitě doporučila pořídit pevná skla (objektivy nezoomovací, které lépe pracují s hloubkou ostrosti) 35 mm f 1.8 nebo f1.4 a 50 mm f1.8 nebo f1.4 – tyto objektivy se postarají o krásný bokeh – rozmazané pozadí za objekty a pustí do foťáku také více světla. Ta 35 mm varianta je více širokoúhlá a je snad nejbližší k tomu, co vidí lidské oko. 50 mm je už více přiblížená. Oba dva vám otevřou nová vrátka a věřte, že na ten základní objektiv z krabičky pak hned zapomenete. Např. k Nikonu či Canonu seženete i objektivy jiných značek, které jsou mnohem levnější a jsou pro Nikon a Canon. Např. značka Yongnuo má tyto pevné objektivy za zhruba 3000 korun. Kvalitnější už jsou pak objektivy značky Sigma nebo Samyang a Tamron.
A teď jaký foťák pro začátek, aniž bychom si hned museli brát půjčku? Většinou jsou dotazy konkrétně na zrcadlovky, dříve byla zrcadlovka znamením lepšího fotografa, ale teď už to tak opravdu není. Bezzrcadlovky jsou teď stejně dobré, občas lepší než ta stará, velká zrcadla. Navíc jsou také vhodnější na natáčení videa, kompaktnějších rozměrů a také zvládají rychlejší ostření.
Když jsem začínala s focením, po malých kompaktech jsem přešla právě na začátečnickou řadu Nikon. Nikon a Canony byly tehdy dominantní firmy, kterým lidé více důvěřovali. Byla to zrcadlovka Nikon D3200, která v sobě nabízela i režim Guide, který pomáhá s pochopením manuálního režimu foťáku. Tyto řady D3200, D3300 a D3400 jsou cenově dostupné a na naučení opravdu postačí. Když si k nim pořídíte nějaký ten pevný objektiv, tak vám může stačit opravdu na všechny běžné nekomerční potřeby. Stejně tak má i firma Canon levnější řady svých zrcadlovek, v přibližně stejné cenové kategorii, tady tedy záleží na tom, co vám bude víc sympatické. I designem jsou jejich modely velmi podobné.
Jestli ale dopředu víte, že se jednou chcete pokusit o nějaké to video, tak zrcadlovku zahoďte, ty na tohle nejsou. Poohlédněte se např. po fotoaparátech Sony a Panasonic Lumix. Sony má nejdostupnější kvalitní modely Sony Alpha A6000 a ještě lepší model A6300 (i novinku A6400 a dražší A6500), který natáčí 4K video. Tyhle dva modely jsou cenově dostupnější, obzvlášť A6000. Oba modely mají rychlé ostření a jsou opravdu malých rozměrů, takže perfektní na výlety po světě. Pokud vám video není až tak blízké a chcete raději kvalitní fotografie, láká vás fotoaparát typu fullframe (fullframe senzor je u zrcadlovek většinou za velké peníze, častěji se člověk setkává s menším senzorem APS-C), tak se podívejte po Sony Alpha A7 nebo pokročilejší A7ii, která už má i lepší stabilizaci a 4K video. Myslete ale na to, že objektivy pro fullframe fotoaparáty nejsou stejné, jako objektivy pro APS-C senzory a tak si za jejich kvalitu i pořádně připlatíte.
V neposlední řadě stojí za zmínku značky Olympus a Fujifilm. I tyto firmy mají pár cenově dostupnějších variant pro začátek. Olympus foťáky se dají považovat za foťáky pro „bloggerky“ – malé a designové. Jejich cena je nižší než u Fujifilmu. Fujifilm modely mají také perfektní design, pro milovníky starých retro foťáků a např. takový model Fujifilm X-T100 je dobře vybavený a odolný foťák který se se základním objektivem vleze do 15 000 korun.
Učit se dá opravdu na všem, stačí si projít videa na youtube, přečíst nějaké články a hlavně si všechna ovládání vyzkoušet na vlastní kůži a fotit, fotit, fotit. Musíte znát váš foťák, přinejlepším jej dokázat ovládat klidně i poslepu. Noste ho všude s sebou, kamkoliv jdete. Nevymlouvejte se, že je těžký a nápadný, prostě ho mějte na krku a věřte mi, že to je to nejlepší, co můžete dělat. Lepší jak technika za 40 000. Rozmyslete si, co pro vás bude focení znamenat v budoucnu, ať za rok neměníte značky nebo neprodáváte zbytečné objektivy, na které se doma práší.