Jak dostat první peníze za focení?

Neustále přemýšlím nad tím, o čem ten blog psát, aby měl nějakou přidanou hodnotu. Na psaní o nové Fuji je ještě brzy, článek o první fototechnice je už venku, a tak mi nezbývá nic lepšího, než napsat pár (nejen mnou) odzkoušených tipů, jak dostat první kačku za fotky - ale samozřejmě zaslouženě!

Neustále se uč, opravdu. Denně se snažím sledovat několik videí o focení, o freelance, motivaci, inspiraci, všechno možné co se v téhle oblasti dá na youtube najít. Vyjde nové video a já se upřímně těším! Stejně tak je to s podcasty, např. Vaše Jméno je Vaše Značka, The Ground Up Show a atd. Čím víc zkušeností člověk má, ať už teoretických nebo praktických, tím víc z něj odpadá stres, když se do nějakého focení pouští a tím víc si peníze za svou práci zaslouží a obhájí. Foť každý den, pokud to jde, pokud ne, koukej na videa a hledej inspiraci a chuť jít fotit.

Foť zadarmo a nestyď se za to. Jestli máš možnost jít fotit koncert, akci, něčí portrét nebo něco, co by tě zajímalo a víš, že nemáš co ztratit, jdi do toho. Foť zadarmo pokud víš, že je to správné. Pookud víš, že získáváš zkušenosti, které ještě stále potřebuješ. Ale dej si pozor, dojdeš do bodu, kdy příjdou nabídky, které se ti nebudou líbit, nebo víš, že ti dají nic, jen několik hodin práce a žádné adekvátní uznání. Neboj se v tom případě říct ne, nemusíš brát všechno. Přijdou další a lepší nabídky. Neboj se napsat pár lidem, jestli by nešli do TFP focení, když víš, že tyto zkušenosti mají. TFP focení jsou prospěšná pro fotografa i modelku, oba se mohou na focení něco naučit a oba do toho investují pouze svůj čas.

Moje první placené portrétní focení jsem získala díky tomu, že jsem kamarádovi fotila koncert, můj první koncert. Měla jsem z toho tehdy lístek navíc pro kamarádku, zkušenosti k nezaplacení, domluvené první focení a hlavně, právě ten koncert může za to, že mám dnes o čem vůbec psát.

Neboj se investovat své vlastní prostředky, abys něčeho dosáhl/a. Za touto radou si stojím. Když chcete, aby k vám další peníze začaly přicházet, nebojte se investovat. Nakupte si potřebnou techniku, fotoplátna, běžte do starého bazaru a hledejte cokoliv, co dá vašim fotkám kouzlo. Pokud máte tušení, že to bude stát za to a posune vás to, tak se nesmíte bát. Pokud chcete fotit pro nějakou značku, nakupte si jejich produkty a foťte je tak, jako by to nějaká zakázka byla. Foťte ty produkty co nejlépe, dejte fotky na své sociální sítě, označujte značku a čekejte, dříve či později si všimnou. Začne to třeba srdíčkem, komentářem a když to půjde, třeba vás také jednou sami osloví. Takto jsem nakupovala a fotila oblečení, které mě inspiroval, až mám ke konci měsíce domluvené focení právě s tou značkou. Trvalo to měsíce, ale stálo to za to a nemůžu být natěšenější.

Všichni kolem tebe musí vědět, kdo jsi a co děláš. Ať ví rodina, že fotíte, ať to klidně ví všichni na vašem facebooku a instagramu. Vaši přátelé a známí. Čím více lidí o tom ví, tím dříve je šance, že vás někdo někomu doporučí. Takové doporučení má při hledání zakázky největší váhu, sami přemýšlejte, jak často dáte na něčí hodnocení, doporučení nebo tip. Jednou si na vás může právě vzpomenout nějaký ten kamarád, když se bude bavit s potenciálním klientem.

Tvoje portfolio musí být vidět. Nestačí mít fotky jen ve složkách na ploše. Potřebujete mít svůj web, čím dříve se k tomu odhodláte a zaplatíte si pořádné webovky, tím lépe. Webové stránky působí profesionálně. Kdykoliv se na ně můžete odkázat, udělejte to. Váš web propagujte na instagramu v svém Ig Story, na profilu, na facebooku, kdekoliv. Pro začátek můžete zkusit i bezplatné a omezené stránky např. u portfoliobox.net, wix, webnode. Nebo do toho skočte po hlavě a zařiďte si plnohodnotný web s vlastní doménou třeba u squarespace nebo českého juicyfolia. Taky si nechte vyrobit vizitky, třeba jen prvních sto a rozdejte je všem, koho potkáte. Můžou někomu přijít staromódní, ale kvalitní vizitku si člověk v peněžence většiinou opravdu nechá. Zkuste zvolit zajímavé barvy nebo opravdu kvalitní materiál, který si člověk může osahat a udělá dojem.

Neboj se někoho sám/sama oslovit. Když jsem chtěla vyzkoušet focení v kavárně, rozeslala jsem hned několik zpráv a e-mailů těm, které pro mě měly potenciál, ale zároveň velký prostor k zlepšení. Věděla jsem, že na svém instagramu nebo jiných stránkách nemají kvalitní fotografie k propagaci, nabídla jsem se tedy, že jim zkusím nafotit něco jen tak a nechám to na nich, zda se fotografie rozhodnou nějak ocenit a použít. Někteří vám neodpoví, někteří ano. Taky se může stát, že odpověď dostanete až po dlouhé době. Nesmíte být ale zklamaní, když to hned nevyjde. Zkoušejte to dál, protože to stojí za to, slibuji. Pište slušně a mile, přidejte k mailu několik fotografií nebo odkaz na portfolio a své sociální sítě. Musíte ve své nabídce upoutat a k tomu nepotřebujete nutně sloh na jednu A4.

Když máš tyhle všechny body za sebou, řekni si svou cenu. Jakmile vám začnou chodit nabídky a dotazy na focení, nesmíte se bát, že je cenou odradíte. Pokud váš ceník někoho odradí, neslevujte jen tak někomu, pokud o tu zakázku opravdu nestojíte. Právě cena je nejlepší filtr klientů - zůstanou jen vážní zájemci, kteří znají hodnotu vaší práce. Když tvoříte váš ceník, myslete na to, s jakou technikou pracujete, myslete na to, kolik toho již víte a umíte a kolik času focení a následné postprodukci věnujete. Pokud budete pracovat hluboko pod cenou, tak na tom pomalu začnete prodělávat a lidé v okolí si nikdy nezvyknou na to, kolik by fotografické služby měly opravdu stát. Klient si zvykne na to, že platí za focení pár korun a bude mu to připadat normální. Nic se ale nemá přehánět, na to musíte myslet taky.

Tohle jsou tipy, které mám odzkoušené, ve které věřím. Jsu určitě i další způsoby, ať už jde o fotobanky, prodávání vašich printů nebo oslovení agentur, které vám mohou nějakou zakůzku domluvit. Každý k tomu může dojít jinak, ale hlavní je začít makat. Tak držím palce a doufám, že jste si něco z mého psaní odnesli.

Previous
Previous

První týdny s Fujifilm X100F na krku!

Next
Next

Nákup první foto techniky