Nejzajímavější místa pro svatební obřad v Česku

Po dlouhé odmlce jsem zase zpátky u psaní. Rovnou se vracím k oblíbené sérii, kde pro vás hledám ta nejlepší svatební místa, ať už v konkrétních krajích, nebo v rámci celé republiky. Tenhle článek bych ráda věnovala 9 výjimečným a magickým místům pro svatební obřad.

Nedostavěný gotický chrám Panny Marie, Panenský Týnec

Tohle pro mě speciální místo jsem již dvakrát zmiňovala. Dokonce jsem mu věnovala i samostatný článek a tak uděláte nejlépe, když se na něj půjdete podívat. Klikněte SEM pro nějaké to rychlé počtení o tomhle magickém místě plném energie. Mým snem je tady jednou fotit pořádně netradiční obřad, to by se mi opravdu líbilo.

Zdroj fotografie: mayvesela.cz

Kostel Nanebevzetí Panny Marie, Neratov

Druhým místem je kostel, který dostal druhou šanci. Tento oblíbený kostel a slavné poutní místo zasáhla v roce 1945 střela Rudé armády. Kostel byl značně poškozen požárem, Komunisté plánovali i jeho kompletní srovnání se zemí. Kvůli nedostatku financí na tehdejší demolici k tomu však nedošlo a kostel se deset let zpátky dostal své ikonické prosklené střechy. Právě díky ní se dostává dovnitř tolik nádherného světla, které oživuje každičký obřad. Téměř vedle kostela se můžete po obřadu zastavit na něco dobrého do krásného pivovaru Neratov.

Zdroj fotografie: Profimedia, Forbes.cz

Klášter Rosa Coeli, Dolní Kounice

Další magické místo nesoucí silnou energii, podobně jako chrám v Panenském Týnci. I o tomhle místě se povídá, že pobyt v prostorách má velmi pozitivní vliv na energii návštěvníků. Klášter Rosa Coeli (“růže nebes”) byl roku 1420 vypálen během husitských válek a o sto let později kompletně zrušen. Podobně jak je tomu u Panenského Týnce se i zde jedná o gotiku v té nejsyrovější kamenné podobě.

Starobylé Dolní Kounice se nachází jen kousek od Brna a jsou tak ideálním místem pro obřad, pokud zbytek oslav plánujete právě v nedalekém Brně.

Zdroj fotografie: Kudyznudy.cz

Lesní kaple sv. Kříže, Kynžvart

Unikátní dřevěná kaple v zámeckém parku. Pseudogotická kaple z roku 1835 je jedním z míst, o kterém se ještě tolik neví a přitom jde o opravdový svatební klenot. Díky otevřeným prostorám je vlastně bez omezení počtu hostů. Jediné, co vás může omezovat je roční období, protože v této kapli se před deštěm moc neschováte. Co je pro mě ale nejkouzelnější představa? Vy dva a paprsky slunce, které něžně pronikají skrz les a dopadají přesně tam, kde je potřeba. Cvrlikání ptáčků a šumění větru. Tohle v žádné klasické kapli neuslyšíte.

Zdroj fotografie: Tomáš Hlaváč, mapy.cz

Kaple Panny Marie Sněžné na Hvězdě

Teď se společně podíváme na Broumovsko, kde mám pro vás hned tři krásná místa. Obřad před barokní kaplí Panny Marie Sněžné je jeden z mých tipů, protože právě tohle místo je právoplatně nazýváno klenotem Broumovských stěn. Kaple s půdorysem hvězdy stojí na místě, kde dříve stával kříž s pozlacenou hvězdou. Umístění kaple na vrcholku Hvězda je ideální pro milovníky přírody a nerušených, klidných obřadů.

Výstup na vrchol Hvězda s převýšením 300 m můžete zahájit z několika stanic. Po modré nebo červené značce můžete vyrazit z obce Hlavňov, případně zvolit červenou trasu z obce Křinice. Dostupné jsou také trasy z obcí Pěkov a Hony.

Zdroj fotografie: kudyznudy.cz

Kaple Panny Marie Růžencové v Suchém Dole (Ticháčkova kaple)

Tohle místo je mezi “instagramovými turisty” už o něco profláklejší, ne každý ale ví, kde přesně se nachází a jak se kouzelná zelená kaplička jmenuje.

“Dne 10. srpna 1892 se mladinká Kristina Ringlová vydala do lesa na houby a na místě dnešní kaple se jí zjevila tajuplná postava, která dívku třikrát pozdravila "Pozdrav Pán Bůh" a budila dojem, že se nadnáší nad zemí. Dívka se lekla a utekla. Po této události následovalo mnoho dalších zjevení (celkem se uvádí počet 23) i zázračná uzdravení lidí, kteří použili hlínu z tohoto místa na léčení svých nemocí. Po příchodu dalších nadpřirozených vizí se Ticháčkův les stal vyhledávaným cílem poutníků a věřících z Čech, Kladska i Slezka. V lednu 1893 se s Kristinou Ringlovou vydalo do Ticháčkova lesa celé procesí.” - Kudyznudy.cz

U této nádherné kapličky, která byla po ohromném požáru opravena v roce 2012, si obřad můžete domluvit například ve městě Police nad Metují, okres Náchod.

Zdroj fotografie: broumovsko.cz

Křížová cesta se Soudní bránou, Suchý Důl

Poslední návštěva Broumovska vede k Soudní bráně, která se nachází na Křížové cestě. I toto místo je jedno z doporučených obřadních míst města Police nad Metují. Takže pokud chcete pro svůj svatební obřad opravdu zajímavé místo obklopené přírodou a legendami, tohle místo bude to pravé pro vás.

Soudní brána byla postavena jako výchozí bod Křížové cesty, která vede po místech zjevení Panny Marie, která souvisí s mladičkou Kristinou Ringlovou z předchozího bodu.

“Dne 10. srpna 1892 měla čtrnáctiletá Kristina Ringlová v Ticháčkově lese první zjevení tajemné paní. Údajná zjevení se poté v nepravidelných intervalech opakovala na místě dnešní Zelené kaple celkem 11x. Další zjevení spatřila Kristina dne 24. března 1893 u studánky. Zjevení se zde opakovala až do 8. ledna 1895. V roce 1893 bylo směrem k místu prvního zjevení vytyčeno široké kamenné růžencové schodiště, které bylo budováno současně s úpravou prostranství u studánky. Byla zavezena rokle a zahájena výstavba Soudní brány jako výchozího bodu křížové cesty. Studánka byla zakryta a před ní postavena opěrná zeď s výklenkem pro sochu Panny Marie od Františka Hoška (1871–1895), žáka J. V. Myslbeka. Před výklenkem byla postavena kamenná kašna, do které proudila voda ze studánky dvěma trubkami. Ve výklencích po obou stranách soudní brány byly umístěny kovové pokladnice pro milodary poutníků. Ozdobné ocelové zábradlí kolem mostu přes rokli a kolem růžencových schodů vyrobil zámečník František Krtička v ochozském mlýně. Stavební práce řídil stavitel Vilém Pohl z Police. Při velké povodni v roce 1929 se sesul most před studánkou a během několika let byl znovu postaven. Opravy opěrných zdí pak byly prováděny ještě několikrát.” - skalnimesta.cz

Zdroj fotografie: skalnimesta.cz

Modlivý důl, Svojkov

Předposlední tip je další tajemné poutní místo. Jedná se o nádhernou kamennou kapli zasvěcenou Panně Marii Lourdské. Kaple se nachází v romantickém skalnatém údolí Modlivý důl, které se táhne mezi pískovcovými skalami pod Slavíčkem a Tisovským vrchem nedaleko Svojkova a Nového Boru. I o tomto poutním místě a jeho původu se vyprávělo mnoho různých pověstí.

Zdroj fotografie: Jakub Mařík alias “Scout and the city”, https://scoutandthecity.com/skalni-kaple-modlivy-dul/

Stožecká kaple Panny Marie

Tato nádherná dřevěná kaple připomínající kapličky v Alpách se nachází v 1. zóně NP Šumava, těsně pod vrcholkem Stožec (1065 m.nm). Kaple byla postavena v první polovině 19. století u pramene léčivé vody, který má údajně až zázračné účinky. Kaple samotná leží ve výšce 950 metrů, nejlépe se k ní dostanete z obce Stožec po žluté turistické značce. Z vrcholu Stožec je za dobrých podmínek výhled i na vrcholky Alp a vrcholy Třístoličníku.

Zdroj fotografie: kudyznudy.cz

Doufám, že vás mé tipy co nejvíce inspirovaly, ať už jste zde našli to pravé místo pro váš obřad, nebo jen cíl dalšího výletu. Budu moc ráda za zpětnou vazbu a pokud ještě stále nemáte svého svatebního fotografa, který by s vámi ochotně vylezl na každičký vrcholek nebo prolezl i nejhlubší les, tak se hlásím! Jsem svatební fotografka, která se zaměřuje na uvolněné, přírodní svatby ve všech podmínkách i nadmořských výškách :-)!

Previous
Previous

Výběr správného kinofilmu! Velké srovnání barev

Next
Next

Svatba v Krušných horách