Svatba v Krušných horách

Po delší době jsem se dostala opět ke psaní blogu a musím říct, že mi chvíli trvalo se do toho psaní zase dostat. Obzvlášť po psaní diplomové práce, která ze mě vyždímala tolik písmenek. 

V tomhle článku bych Vám ráda přiblížila pár nápadů, jak poskládat opravdu horskou svatbu. Nápady jsem psala na míru Krušným horám, ale věřím, že se dají využít kdekoliv. Krušné hory jsou z našich českých pohoří nejméně turisticky navštěvované, a přitom v sobě skrývají opravdu velké kouzlo. Vedle své specifické flory a fauny (pozor na vlky) v sobě skrývají bohatou historii, mnoho opuštěných a zaniklých obcí s čarovnou atmosférou, častá rašeliniště a malebné vesničky v pohraničí. 

Postupně se mi, doufám, podaří nápady dostat z papíru i před foťák a tenhle článek doplnit i o pořádné ukázky. 

Pokud Vás inspiruje natolik, že se takovou svatbu v horách rozhodnete naplánovat, hlásím se jako dobrovolný fotograf průzkumník a balím batůžek a boty!

Co na sebe?

Jestli něco k horám patří, tak je to nevyzpytatelné počasí, které se může v průběhu dne i několikrát změnit. Je lepší se připravit na to, že počasí nahoře bude chladnější než dole ve městech. S tím se musí při výběru oblečení a doplňků počítat. Pánové mohou zvolit například vlněné obleky z několika vrstev, které využívají i vesty. Dámy (včetně nevěsty) se mohou zabalit do kožíšku nebo třeba kožené bundy, která dodá celému outfitu šmrnc. 

Klidně na to můžete jít úplně jinak – vzít si takový pořádný horský (Norové je mají snad nejlepší) svetr 🙌🏻. K tomu všemu patří taky pěkné a hřejivé rukavice nebo deka pro každého hosta. A takové zachumlané párové fotky někde na vrcholku hory, to bude něco...! 

Na nohy pohodlnou a pevnou obuv. Tohle spojení nemusí hned vypadat jako barevné pahorky z Decathlonu, určitě najdete i nějaké stylové hnědé boty, například zlínské Vasky

Když už máte oblečení pohromadě, můžete k tomu přidat i nějaké ty horské doplňky. Napadají mě dřevěné náušnice, náhrdelníky a brožky s horskou a lesní tematikou, které u nás například vyrábí značky Bewooden a holky z POLAK

horská svatba

Elopement nebo svatba s rodinou?

Další otázkou je, jakou svatbu plánujete. Plánujete normální svatbu s celou rodinou a přáteli nebo něco na způsob elopementu? Elopement je svatební trend, který k nám přišel ze zahraničí. Jedná se o tu nejmenší a nejintimnější variantu svatby. Reálně jste na ni jen vy dva, oddávající, svědci a fotograf (který se občas stane svědkem :-D ). Výhoda elopementu spočívá v tom, že místo plánování oslavy, dárků pro hosty, hostiny a celkového místa, kde svatbu uspořádáte pro větší počet lidí, se můžete soustředit pouze na vás dva a váš výjimečný den. Setkala jsem se již s variantou, kdy se pár vydal na cestu pouze s oddávajícím a uspořádal symbolický obřad na jimi vybraném místě (obřad na islandské Diamond beach, kde jsem mohla tiše sledovat východ slunce s Jamesem a Eden) a oficiální obřad spojil s menší rodinnou oslavou. Taková dvojitá svatba. 

Pokud jste ale spíše za tradici, budete mít plánování horské svatby možná malinko horší, pokud si pro svůj obřad vyberete hůře dostupné místo. Většina starších hostů s vámi nějaký trek již nevyšlape, musíte tedy počítat s místem, které je nedaleko od parkoviště. Podobně jako jsem zmiňovala ve článku o lesních svatbách, parkujte prosím na tomu určených místech a buďte k přírodě ohleduplní. 

Pro oslavu či obřad v horách je nejjednodušší využít horské penziony, chaty a hotely. Pár jich v Krušných horách najdete v mém článku o svatebních místech na Ústecku ZDE

svatba na islandu

Dekorace

Tak právě v této části se můžete opravdu vyřádit! Kreativitě se meze nekladou a příroda je minimálně pro mě velkým zdrojem inspirace. Napadlo mě plno věcí, tak vám je tady ukážu tak nějak v bodech:

·      Plecháčky – Smaltové hrnečky k horám a lesům tak nějak patří, ať už si do nich po cestě rozlejete teplý čaj z termosky, naberete vodu z horské studánky nebo nasbíráte borůvky. Na plecháčky můžete namalovat něco vy, nebo je pořídit v mnoha obchůdcích, od různých značek, třeba nějaké od Gentlemen's Hardware. Využít se dají jako originální dárek pro hosty nebo jako součást svatební hostiny!

·      Dřevo – tady se to teprve rozjede! Dřevěná kolečka jako podtácky na stůl, velké pařezy a dřevěné špalky jako stolečky nebo židličky na obřadu, nevěstina čelenka z dřevěných větviček, pořádné dřevěné stoly a židle, nezakryté ubrusem, ale krásně čisté a odhalené, surové jako jsou Krušné hory. Dřevěné ukazatele jako turistická značení, která hosty dostanou tam, kde je potřebujete. 

·      Šišky, mech a jehličí – co lepšího využít jako dekoraci na stoly než právě to, co v lese najdete vyloženě na zemi? Ale pozor, netrhat, jen sbírat. Ať na vás ty hory vzpomínají v dobrém. 

·      Světlo, aneb svíčky, světýlka, stany a ohniště na místech, kde mohou být. 

·      Květiny – luční kvítí a rostlinky typické pro danou oblast. Dobrý květinový ateliér nebo jen šikovná paní květinářka z malého krámku určitě vaši představu pochopí a s nadšením zrealizují. Zkuste to třeba v Ateliéru Puget, tam si budou vědět rady a do Krušných hor to z Chomutova nemají daleko. 

·      Kreativní svatební tiskoviny – ať už si je chcete vytvořit sami nebo chcete vaši představu sdělit někomu, kdo se tvorbou tiskovin živí, rozhodně zde máte prostor kreativně využít horskou tematiku.  Pozvánky s mapkou a vlastním turistickým značením, jmenovky na stole s horskými vrcholky, kniha hostů zdobená lesními kresbami, cokoliv vás napadne a chcete na svatbě využít. Krásné a originální tiskoviny vám vytvoří například minimalistická TINAY, kreativní Planeta Manželství, Manu kreative a mnoho dalšíchkteré najdete například v mém článku s tipy na organizaci celé svatby.

plecháček

Něco na zub

A poslední kapitola nápadů se věnuje dobrotám. I ty se dají naplánovat originálně a zahrnout v nich kus vaší lásky k přírodě a horám, které jste si pro svůj svatební den zvolili. 

Mimo dortu, který může opět ladit s tématem a výzdobou se můžete také odlišit jídlem. Každá oblast má své specifické, tradiční recepty. Stejně tak tomu je i v Krušných horách. Po pár tradičních starých receptech jsem zapátrala. 

·      Krušnohorský Kalter hund, neboli sušenkový dort, Krušnohorské brambrdle, Dalgen s jablečným pyré, Krušnohorská vánoční štola (pokud plánujete zimní svatbu), Pečeně na kyselo s červeným zelím a vařenými knedlíky, Kartoffelkuchen (bramborový koláč na sladko) a najde se toho rozhodně mnohem víc. 

Doufám, že se vám můj článek líbil a najdete v něm alespoň špetku inspirace, snad se na nějaké té Krušnohorské svatbě setkáme. 

No a pokud ještě stále nemáte svého svatebního fotografa, tak si ušetřete čas, právě jste ho našli! Napište mi o vaší svatbě a já vám obratem zašlu stručné svatební balíčky - ZDE.

Previous
Previous

Nejzajímavější místa pro svatební obřad v Česku

Next
Next

Plánování lesní svatby - na co myslet jako první!